Gecen Hafta Neler Oldu? 04/07/2016-10/07/2016

T129 ATAK Himalayalar’da…

T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri Pakistan’ın zorlayıcı iklim ve coğrafi koşullarında, Pano Aqil’de 50 derecede yüksek sıcaklık testlerini, Himalayalar’ın başlangıcı Hindikuş Dağları’nda ise 14.000 feet’te yüksek irtifa testlerini gerçekleştirerek dünyada hiçbir taarruz helikopterinin yapmadığı ve yapmak istemediğini başardı.

(Not: Basliga tiklayarak hikaye tadindaki yazinin tamamini okumanizi tavsiye ederim).

TSK personel sayısını açıkladı

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, TSK ‘nın temmuz ayı itibarıyla personel mevcuduna ilişkin bilgi verildi.

Buna göre, kara, deniz ve hava kuvvet komutanlıklarında 325, Jandarma Genel Komutanlığında 32 ve Sahil Güvenlik Komutanlığında bir olmak üzere TSK’da toplam 358 general ve amiral bulunuyor.

Subay sayısının 39 bin 287 olduğu TSK’da, 96 bin 391 astsubay ve 21 bin 303 uzman jandarma görev yapıyor. Uzman erbaş sayısının 76 bin 641’e ulaştığı TSK’da, sözleşmeli erbaş ve er sayısı ise 13 bin 216’a çıktı.

TSK’da ayrıca 6 bin 477 yedek subay, 264 bin 493 erbaş ve er olmak üzere 270 bin 970 yükümlü personel yer alıyor. 51 bin 945 sivil memur ve işçinin de görev aldığı TSK’da, toplam 570 bin 111 personel bulunuyor.

Hürkuş A Resmen EASA ve SHGM’den Sertifika aldı

TUSAŞ/TAI’nin özgün olarak tasarlayıp ürettiği Hürkuş A uçağı 12 Temmuz tarihinde Farnborough Havacılık Fuarı’nda gerçekleştirilecek HÜRKUŞ Tip Sertifikasyonu Töreni” ile resmen sertifika alacak.

Hem Avrupa Sivil Havacılık Otoritesi (EASA) hem de Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) Tasarım Organizasyon Onayına sahip Yeni Nesil Eğitim Uçağı HÜRKUŞ, Tip Sertifikası” almaya hak kazandı.

Tip Sertifikasyonu sürecinde EASA CS23 uçuşa elverişlilik gereksinimleri, uygulanabilir çevre koruma gereksinimleri ve ek yüksek performans uçaklarına has özel durum gereksinimleri SHGM ve EASA tarafından onaylandı.

HÜRKUŞ, EASA’nın sertifikalandırdığı ilk Türk özgün uçağı olma özelliğini taşıyor. Öte yandan, EASA ilk kez tek bir uçakta kanopi patlatma sistemini ve fırlatma koltuğunu aynı anda sertifikalandırdı.

Yerli uyduda ilk aşama bitti

Türkiye’nin ilk yerli uydusu Türksat 6A’da son viraja girildi. Yaklaşık 550 milyon liraya mal olan ve tüm testlerden tam not alan uydunun 2019 yılında uzaya fırlatılması planlanıyor.

Türksat 6A’nın teknik çalışmaları mühendisler tarafından tamamlandı. Uydunun parça tasarımlarında ise sona gelindi. Uydu davranış simülasyonları da uydu test merkezinde yapılırken, Türksat 6A şimdiye kadar ki tüm testleri başarıyla geçti.

Türksat 6A uydusunun toplam maliyeti yaklaşık 550 milyon lira olarak belirlendi. Bunun 150 milyon lirası TÜBİTAK tarafından, geri kalan kısmı da Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından karşılanacak. Türksat 6A haberleşme uydusu uzaya gönderildiğinde, Türkiye haberleşme uydusunu üretebilen 10 ülke arasına girecek.

Öte yandan Türksat 5A ve 5B uydusu için de teknik şartname değerlendirme safhasına geçildi. Bu yılın sonunda proje toplantısı yaparak yüzde 25’i yerli olması planlanan 5A uydusunun 2018’in son çeyreğinde veya 2019’un başında, 5B uydusunun da 2019’un sonunda fırlatılması planlanıyor. 5A uydusu Türkiye’nin 31. derece doğu yörüngesinde konumlanacak ilk uydusu olma özelliğini de taşıyacak.

0 thoughts on “Gecen Hafta Neler Oldu? 04/07/2016-10/07/2016

 1. Üstad iki gündür geceli gündüzlü Anka S bekliyoruz ama heycanimiz kursamizda kaldı bizimde mi sıkıntı oldu Anka S fuara yetistiremediker yoksa atlamış misiniz üstad
  Bu arada sizi gerçek her gün takib ediyorum ellerinize sağlık gerçekten çok doyurucu ve net bilgiler veriyorsunuz .

  1. Siz sagolun ustadim.

   Anka-S goturulecek diyorlardi. Anka-B gorunce ben de sizin kadar sasirdim acikcasi. Sebebini arastiriyorum. Tatmin edici bir cevap alabilirsem buradan paylasirim.

   Iyi okumalar

 2. abi bugün gazetelerde bozok füzesinin ihalarda kullanılmaya başlayacağı yazıyordu. bozok ile mam-l arasında fark var mı? hangisi daha güçlü?

  1. Ustadim,

   Bu ornekte hava savunma sistemi gerekliligi belki en son konusulacak konudur.

   Tum ust komuta kademesi esir tutuldugundan dolayi emir-komuta zinciri kopmustur.

   Nitekim o ilk sok atlatilip zincir tekrardan kurulunca Eskisehir’den kalkan ucaklarla sorun cozulmustur.

   Hava savunma sistemi de olsa surec bundan farkli gelismeyecektir.

 3. Sevgili kardeşim
  Bu hainler temizlemeden nasıl daha iyi silahlar teslim edilir orduya artık????
  Evet ordunun üst kademesi esir alındı,ama ne büyük bir istihbarat zaafiyeti varmış bizim orduda ki,kimsenin ruhu duymadan planlamislar bütün bunlari yüzlerce üst rütbeli şerefsiz …..

  1. Tamam da ustadim cozum ne? Parali asker mi tutalim? Duygusal degil, mantikli davranmali ve bir daha tekrarlanmamasi icin gereken tedbirleri almaliyiz.

   Ordu icinde bu tur olusumlar oldugu her tarafta yaziliyor, konusuluyorken; en ustte Cumhurbaskani’ndan en altta gerekli siyasi baskiyi yapmayan bizlere, yani halka kadar herkes sorumluluklari derecesinde sucludur.

   Bu sorumluluklar objektif bir sekilde arastirilmali ve herkes sucu oraninda cezasini cekmelidir aslinda. Ama yapiliyor mu? Hayir. Birgun gercek demokrasi oldugumuz zaman yapilir umarim.

   1. Haklısınız,ben biraz duygusal yazdım o anda. Ama gerçekten büyük bir hayalkirikligi oldu benim için ve herkes için tabiki. Hainlerin hepsi temizlenmeli ve biz ordumuza sahip çıkmalıyız….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.