Gecen Hafta Neler Oldu? 10/10/2016-16/10/2016

Türkiye-Ukrayna savunma sanayine PASİS katkısı

HAVELSAN ile Ukrayna’nın savunma sanayi şirketi Ukroboronprom, Pasif Algılayıcı Sensör Sistemi (PASİS) için ortak üretime gidiyor.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, PASİS ile Türkiye ve Ukrayna’nın uzaktan algılama kabiliyetinin 600 kilometreye kadar çıkarılması hedefleniyor.

Söz konusu ürünün, deniz, kara ve hava hedeflerini pasif olarak belirlenmesiyle her iki ülkenin askeri kuvvetlerine stratejik avantaj sağlaması planlanıyor.

Tüm yazılımlarını HAVELSAN mühendisleri tarafından yapılacak projeyle, iki ülkenin savunma sanayindeki stratejik ortaklığın daha da gelişmesi bekleniyor.

Polisin balistik koruyucu yeleklerini Nurol üretecek

Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Nurol Teknoloji arasında Balistik Koruyucu Yelek Projesi sözleşmesi imzalandı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ihtiyacı 180 bin yeleğin azami oranda yerli üretim imkanları kullanılarak tedarik edilmesinin amaçlandığı proje kapsamındaki tüm teslimatların 11 ay gibi kısa sürede tamamlanması planlanıyor.

Ayrıca başta balistik koruyucu yelek olmak üzere kişisel balistik malzemelerle ilgili yerli katkı miktarının zamanla artırılması da hedefleniyor.

Yerli ATAK’ın 15’incisi TSK’ya teslim edildi

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), 15’inci ATAK helikopterine kavuştu. Milli Savunma Bakanlığı, 15’inci ATAK’ın envantere girişini, “Savunmada yeni bir ATAK. Bölücü teröristlerin korkulu rüyası milli helikopterimiz ATAK’ın 15’incisi envantere girdi. Milletimize hayırlı olsun” ifadeleriyle açıkladı.

En gelişmiş özelliklere sahip ATAK aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi MIZRAK, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor.

‘ATAK’ Stinger füzesi ile Turnayı vurdu

Taarruz ve Taktik Keşif görevleri için çok amaçlı olarak tasarlanan T129 ATAK Helikopteri silah entegrasyon çalışmaları kapsamında havadan havaya Stinger füzesiyle TAI ürünü uzaktan kumandalı hedef uçak sistemi Turna’yı vurdu.

Test amaçlı kullanılan T129 P6 prototipi ile gerçekleştirilen bu atış ile TAI silah sistemleri entegrasyonunda önemli bir aşamayı daha geride bıraktı.

HAVELSAN, Amerikalı Quantum 3D’yi Satın Aldı

HAVELSAN, Quantum 3D’yi resmen devraldı. Bir yıllık satın alma süreci, Amerikan bürokrasisinden alınan onay ile tamamlandı.

Kaliforniya’da konuşlu, kamu ve özel sektör için lider eğitim ve simülatör sağlayıcısı Quantum 3D, alınan onayların ardından uçuş simülatörlerinin işletme varlıkları ile HAVELSAN’a güç katacak.

HAVELSAN böylece, hem görüntü üreteçlerini de özgün olarak sağlama imkânına kavuştu ve hem de, Quantum3D ile ABD’nin yerel firmalarından birisi oldu.

Aselsan hassas optik fabrikası ihracata başladı

Sivas’ta yaklaşık 5 ay önce açılan Aselsan Hassas Optik Fabrikası, ürettiği ilk dürbünleri ihraç etmeye başladı.

Aselsan ve Sivas Optik Malzemeleri firmalaranın ortak yatırımı olan fabrika, ilk üretimini Ürdün’e gönderdi.

%100 yerli üretimle; tüfek üstü nişangahlar, gündüz görüş dürbünleri, gece görüş dürbünleri ve termal silah dürbünleri üreten fabrika; ikinci üretimini ise Sivas’tan yaklaşık 9 bin kilometre uzaktaki Filipinler’e gönderdi.

SSM, Çok Rotorlu Vurucu İnsansız Hava Aracı Araştırması için BİD Yayınladı

SSM, 14 Ekim’de internet sitesinden, Çok Rotorlu Vurucu İnsansız Hava Aracı Araştırması Bilgi İstek Dokümanı (BİD) duyurusunu yayımladı.

Detay bilgi için tıklayınız.

SSM, Nano İnsansız Hava Aracı Araştırması için BİD Yayınladı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı, 14 Ekim’de İnternet sitesinden, Nano İnsansız Hava Aracı Araştırması Bilgi İstek Dokümanı (BİD) duyurusunu yayınladı.

Detay bilgi için tıklayınız.

0 thoughts on “Gecen Hafta Neler Oldu? 10/10/2016-16/10/2016

 1. Güzel gelişmeler olmuş…

  Umarım Balistik Koruyucu Yelekleri üretirken Dünyadaki diğer örneklere bakarlar.
  Çünkü geçmişte, hatta çok büyük ihtimalle hala kullanılan bazı Balistik Yelekler, o kadar hantal ve kullanışsız ki…
  Ama yeleklerin Polisler için üretilecek olması nedeniyle endişe etmeye gerek yok.
  Polis teşkilatının silahları ve teçhizatları askerlerinkinden daha iyi. Yani özen gösteriyorlar ne istediklerini üreticilere anlatacaklardır.

  Bir de Aselsan haberine sevindim.
  Şu piyade tüfeklerinin üzerindeki TV kamerası büyüklüğündeki termal dürbünlerden kurtulalım artık.
  Amerika’nın kullandığı termal dürbünler; bizimkilerin, hem 3’te 1’i boyutunda oluyor hem de görüntü kalitesi iki kat daha iyi.

 2. abi ukrayna ile ortak radar üretimi projesi 2-3 ay önce medyaya yansımıştı. imzaların ise daha yeni atıldığını görüyoruz. eğer işler böyle dönüyorsa, yani olaydan 3-5 ay önce medyada konuşulup çok sonra projeye başlanıyorsa, yapılan projeler hep geç kalmaz mı?

  abi acaba ukrayna ile girilen 40 projede mi böyle? yani medyaya yansıyan ”ukrayna ile türkiye ortak 40 proje gerçekleştiriyor” sözleride mi henüz imzalanmamış ve başlanmamış projeler?
  eğer öyleyse birgün projelerden cayma veya hiç hayata geçirilmeme olasılığı var mı?

  zira artık medyaya yansıyan sözlere güvenmemeye başladım. bazen bahsettiği şeyler 3-5 sene sonra gerçekleşiyor. bazen hiç gerçekleşmiyor. sanıyorum sorun, proje hayata geçmeden sanki geçmiş gibi lanse etmeleri. daha imzalar atılmadan ”proje başlıyor” gibi çok iddalı ve gerçeği saptırıcı yorumlar yapmaları.

  abi ukrayna ile ortak 40 proje ve bunların gerçekleşme ihtimalleri hakkında bir yazı yazarmısınız? çünkü bu konuda tek referansım sizsiniz. başka dediğim gibi, medyada yazan her şeye güvenemiyorum. 10 senedir devamlı ısıtılıp-ısıtılıp gündeme getirilen ”arıkopter” olayından sonra.

  1. Ustadim,

   3-5 ay onceki mutabakat muhtirasi idi. Yani birbirimizi anladik sozlesme yapmak icin gorusecegiz demekti.

   Aylar once konusulan 40’in uzerinde proje de oyle. Ancak bunlardan kaci sozlesmeye donmustur bilemeyiz, malum cogu gizli projeler olacagi icin aciklamazlar. Bunun gibi bilinmesinde sakinca olmayanlar aciklanir sadece.

   Ayrica projelerin hepsi de sozlesmeye donmeyebilir. Mutabakat muhtirasi bu demek.

   1. Üstadım, SSİK nın Ekim ayında yapılması gündemde sanırım. Burada Altay ile ilgili bir şey çıkarmı ? Özel Maksatlı KBRN araçlar içinde bir karar alınması gündemde deniyor ama sizin görüşünüz nedir ?

  2. Üstadım yeri burası değil ama merakımdan soruyorum.
   1. TAİ de Dörtkaşlının ( Kokpitaero ya göre danışman yapılması) yerine Kotilin getirilmesi bende bir takım sorunlar olduğu izlenimi yarattı, Sizin bu konuda bilginiz varmı ?
   2. Mısır ın Fransadan aldığı mistral (2)gemilerini 1 $ karşılığında Rusya ya verdiğini Polonya savunma bakanı söylüyor. Görüşünüzü merak ettim.
   Saygılar.

  3. Yukarıya yalnışlıkla yazmışım özür,

   Üstadım yeri burası değil ama merakımdan soruyorum.
   1. TAİ de Dörtkaşlının ( Kokpitaero ya göre danışman yapılması) yerine Kotilin getirilmesi bende bir takım sorunlar olduğu izlenimi yarattı, Sizin bu konuda bilginiz varmı ?
   2. Mısır ın Fransadan aldığı mistral (2)gemilerini 1 $ karşılığında Rusya ya verdiğini Polonya savunma bakanı söylüyor. Görüşünüzü merak ettim.
   Saygılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.