Gecen Hafta Neler Oldu? 18/07/2016-24/07/2016

ASELPOD İlk Sınavını Başarıyla Verdi

ASELSAN’ın ürettiği ASELPOD Hedefleme Sistemi, yapılan ilk mühimmat atışında hedefin tam isabetle vurulmasını sağladı.

ASELSAN dergisinin Haziran sayısında yer alan habere göre, Eskişehir 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı (HİBM K.lığı)’ndan kalkan F-16 PO-III uçağından Konya Karapınar Atış Sahası’nda hazırlanan yer hedefine, ASELPOD Hedefleme Sistemi kullanılarak mühimmat atışı gerçekleştirildi. 15.000 fit yükseklikten ve 8 km menzilden bırakılan mühimmatın hedefe çarpmasına 12 saniye kala, ASELPOD Hedefleme Sistemi ile lazer işaretleme başlatıldı. Toplam 35 saniye havada kalan mühimmat, işaretleme sonrasında 3 metre çapındaki yer hedefini tam isabetle vurdu.

Jandarma helikopterlerine ASELSAN imzası

Aselsan ürünü ÖZIŞIK ve Füze İkaz Sistemleri entegrasyonu yapılmış ilk iki Mi-17 helikopterinin teslimatı tamamlandı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) ile ASELSAN arasında imzalanan sözleşmeler kapsamında, Füze İkaz (MWS) ve ÖZIŞIK Karşı Tedbir Atıcı (CMDS) Sistemleri Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterindeki 11 değişik hava aracına entegre edildi.

ASELSAN ile Otokar arasında 35,6 milyon euroluk sözleşme

ASELSAN ile Otokar arasında SARP uzaktan komutalı silah sistemi tedarikine yönelik olarak toplam bedeli 35 milyon 640 bin euro tutarında sözleşme imzalandı

Aselsan 24,3 milyon dolarlık sipariş aldı

Aselsan’ın, Kamuyu Aydınlatma Platformunda (KAP) yayımlanan açıklamasında, “Aselsan ile bir yurt dışı müşteri arasında imzalanan, toplam bedeli 24 milyon 330 bin ABD doları olan Elektro-Optik Sistemler satış sözleşmesi bugün yürürlüğe girmiştir. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2016-2017 yıllarında gerçekleştirilecektir.” bilgilerine yer verildi.

Aliyev’den Tahsis Onayı

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türk Silahlı Kuvvetleri’ne alan tahsisi konusundaki anlaşmayı onayladı.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Azerbaycan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında daha önce imzalanan anlaşmayı imzalayarak onayladı.

Türkiye ve Azerbaycan arasında imzalanan anlaşma ile Azerbaycan, Hacı Zeynalabdin kasabasında bulunan hava üssündeki bazı binaların kullanımını Türk Silahlı Kuvvetleri’ne tahsis edecek.

0 thoughts on “Gecen Hafta Neler Oldu? 18/07/2016-24/07/2016

  1. Ağır aksakta olsa çok güzel işler oluyor.Sizler sayesinde haberdar oluyoruz,bizlere ulaştırdığınız için teşekkür ederim
    Üstadım Azebacandaki üsleri askeri yararlığını göremiyorum. Stratejik yönden mi düşünüldü.( Tahran vs. yakınlığı)

  2. biz askeriyemizi güçlendiriyoruz ama onlar bizim kafamıza bomba atıyor. bence artık savunma sanayimizi durdurmamız lazım. eskiden çok severdim ama artık sevmiyorum. bence bütün orduyu kaldıralım. bunun yerine dost ve kardeş ülkelerden yardım isteyip, onların ordusunun bizi korumasını isteyelim. dönüşümlü olarak bir gün suudi arabistan, bir gün katar, bir gün pakistan bizi korusun. böylece güvende oluruz.

  3. Malum kötü olaylar projelerimizi aksattırdı mı? Ayrıca Fetocuların 10 milyarlık savunma projelerimizin yabancı istihbarat örgütlerine satıldığı iddiaları var. Ne derece doğru? Her türlü hainliği gördük inşallah bunu başaramamışlardır diye ümit ve temenni ediyorum…

      1. İnşaallah üstadım. Bir musubet bin nasihatten evladır sözü bize acı lakin büyük bir tecrübe edindirdi. Ümit var olmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.