Gecen Hafta Neler Oldu? 02/05/2016-08/05/2016

Chinook’lar Gecikecek

Kara Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacını karşılamak üzere sipariş verilen altı helikopterden ilkinin Nisan 2016’da teslim edilmesi bekleniyordu. Mart ayında üzerinde “Kara Kuvvetleri Komutanlığı” yazan bir numaralı Chinook’un ilk uçuş denemesi yapıldı.

İşte o helikopter ve üretimi devam eden diğer iki helikopter, toplam üç helikopter, Türkiye’ye Haziran – Temmuz aylarında birlikte teslim edilecek. Geri kalan diğer üç helikopter ise Ekim – Kasım aylarında teslim edilecek.

Nurol Makina SARP UKSS Siparislerine Devam Ediyor

ASELSAN, Nurol Makina ve Sanayi A.Ş.’den SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi tedarikine yönelik olarak 04.05.2016 tarihinde toplam bedeli 9.720.000,- Euro olan bir sipariş almıştır.

Söz konusu sipariş kapsamında teslimatlar 2016 yılında gerçekleştirilecektir.

Otokar 64,8 Milyon Euro Tutarinda Siparis Aldi

Otokar tarafindan 05 Mayis 2016 tarihinde yapilan aciklama su sekilde:

“Şirketimiz, İç Güvenlik Kuvvetleri’nin ihtiyacı olan çeşitli tipte 4×4 Taktik Tekerlekli Zırhlı Araçlar ile bu araçların yedek parça ve eğitimini kapsayan 64,8 Milyon Euro tutarındaki bir siparişi kesinleştirmiştir.

Söz konusu sipariş ile ilgili teslimatların, yıl sonuna kadar tamamlanması planlanmaktadır”.

Anka Motoru Testleri Basliyor

TEI Proje Muduru Ahmet Dincer Xponential 2016’da yaptigi konusmada; PD170 motoru donanim testlerinin 2016 yili 4. ceyreginde baslayacagini, bunu 2017 yilinda yer testlerinin izleyecegini, motorun 2018 yilinda seri uretime hazir olacagini ve ucus testlerinin 2019’da baslayacagini soyledi.

Motor 20.000 feet’e kadar 170 hp, daha sonra 30.000 feet’e kadar da 120 hp surekli guc saglayabilecek. Kucuk modifikasyonlarla 210 hp guc elde etmek de mumkun.

Hürkuş Gökyüzünde Sınır Tanımıyor

TUSAŞ test pilotu Murat Özpala’nın sosyal medyada paylaştığı bilgilere göre, Uluslararası Standart Atmosfer (ISA) koşullarında yapılan hesaplamalarda 34.700 feet yüksekliğe çıkacağı hesaplanan HÜRKUŞ test uçuşlarında 35.500 feet yüksekliğe çıkarak kendi sınıfındaki uçaklar açısından önemli bir irtifaya çıkmayı başardı.

Denizde Ikmal Muharebe Destek Gemisi (DIMDEG) Projesi Ihale Ilani Yayinlandi

Ilana gore projenin kapsami: Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacına yönelik olarak, barışı destekleme, denizde denetim, doğal afet yardımı, arama kurtarma, muharip olmayanların tahliye edilmesi harekâtlarının icra edilmesi ve hâlihazırda icra edilen lojistik destek faaliyetlerinin (gemilerin denizde/limanda yakıt/su ihtiyacının karşılanması, yakıt depolarının bütünlemelerinin yapılması, yakıt depoları arasında yakıt transferlerinin yapılması vb.) sürdürülmesi görevlerini icra etmek maksadıyla 1 (bir) adet Denizde İkmal Muharebe Destek Gemisi (DİMDEG) tedarik edilecektir.

Son teklif tarihi 31 Agustos 2016’dir.

İngiliz Hava Kuvvetleri’nden AQUILA’ya Tam Not

Savaş pilotlarının eğitimi için kısa bir süre önce 2 adet AQUILA 211 GX modelinden satın alan İngiliz Hava Kuvvetleri, geleneksel karşılama töreniyle teslim aldığı Türk Kartalı AQUILA için memnuniyet ve kalite yazısı gönderdi.

B Plas CEO’su Mehmet Celal Gökçen, AQUILA’nın hem yeni 2 modeli için hem de Bursa’da üretim için çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi.

Turkiye-Endonezya Ortak Yapimi Tank Prototipinin 2017 Yilinda Tanitilmasi Planlaniyor

Endonezya kaynakli aciklamaya gore, Turk FNSS ve Endonezya firmasi PT Pindad 30 milyon USD yatirimla 2 adet orta sinif tank prototipi gelistirmekte.


Adi henuz belli olmayan tankin agirliginin 25 ton olmasi hedeflenirken su ana kadar yapilan calismalarda agirlik hala 30 tonun uzerinde.

105 mm capinda olmasi planlanan top istenirse 120 mm’ye de yukseltilebilecek.

Prototiplerin 2017’ye kadar bitirilip kamuoyuna tanitilmasi planlaniyor.

0 thoughts on “Gecen Hafta Neler Oldu? 02/05/2016-08/05/2016

 1. Fnss bu proje ile ilerde yapmayı planladıkları Ana Muharabe Tankı (AMT) için bir kilometretaşı olacağı düşüncesindeydi. Her ne kadar 1 prototip bize bir prototip endonezya ya verilecek olsada ordumuzun orta sınıf tank tedariki düşünüp düşünmediğini bilmiyorum ama Altay, tulpar ve bu orta sınıf tankla güzel bir üçlü olabilir.

  1. Ustadim,

   Su anda dusunmuyor. Ancak birilerinin oncu olmasi cok iyi bir gelisme bence de.

   Hic yapilmayacagina dost ulkelerle gelistir, ileride gerekirse hazir urunun olsun dusuncesi bence takdir edilmesi ve alkislanmasi gereken bir dusuncedir.

   Ancak bu sistemi arttirarak devam ettirebilmek icin surekli taze ve guclu beyinlerle beslenmesi gerekmektedir.

   Boyle bir durumda MENA, Korfez ve Hazar Denizi Bolgesi’nin gelistirme merkezi olabiliriz. Bu bize derin siyasi etki alani imkani da saglar.

   1. 1- Amt yerine zırhı zayıf orta sınıf bir tank üretmenin günümüzde bir anlamı var mıdır? Ne eyp ne de rokete düzgün dayanır.
    2- Onun yerine Ejder/kobra gibi daha çevik araçlar top sistemi ile donatılsa daha makul olmaz mı?

    1. Ustadim,

     1) Endonezya oyle bir tank ihtiyaci oldugunu dusunmus ve gelistiriliyor. Onlarin stratejileri ve harekat planlarini bilmeden nasil gereksiz oldugun karar verebiliriz? Herkes sehir ici muharebelerini hedeflemez. Zaten tank bir meskun mahal platformu degildir.

     2) Ejder Kobra gibi araclari 105 mm top ile donatmak isterseniz yine bir hafif tank ortaya cikartirsiniz, TTZA olmaz onlar artik.

 2. Kardeş T129 Atak helikopterinde AKKOR gibi füzeli koruma yapılabilir mi ? Diğer helikopterlerde bunun bir örneği var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.