Gecen Hafta Neler Oldu? 27/06/2016-03/07/2016

Yerli savas ucagi icin surpriz teklif

İngiltere Büyükelçisi Moore’dan Türkiye’nin yerli savaş uçağı projesi TF-X için şaşırtan bir teklif geldi.

Tam teknoloji paylaşımı öneren İngiltere Büyükelçisi Moore, “Türkiye’nin TF-X projesi devasa bir proje. Tek başına yapmak mümkün değil. Bunun için birlikte yapmak istiyoruz. Anlaşma aşamasına geldik. Bu savaş uçağını üçüncü ülkelere satacağız. Bu sadece bir teknoloji paylaşımı, ticari ortaklık değil, aynı zamanda stratejik ortaklık” dedi.

Türkiye’nin ‘yerli savaş uçağı’ TF-X projesinde işbirliği görüşmelerini sürdürdüğü İngiltere’nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore, “Birleşik Krallık,Türkiye’nin TF-X vizyonunu gerçekleştirebilmesi için istediği teknolojiyi vermeye ve bu ürünün üçüncü ülkelere satışı için destek ve yardım sağlamaya imkan verecek bir anlaşma için her şeye hazır. Yakında sonuçlanacağını umuyoruz”.

“Türk tarafı bizden iki konuda gerçek garanti istiyor; Bir, samimi bir ortaklık olsun, hiçbir teknolojik bilgi gizlenmesin, geri planda tutulmasın. İki, bu teknoloji paylaşımı için gerekli ihracat lisansları konusunda kısıtlama olmasın” dedi.

Bayraktar İHA artık Türk polisinin hizmetinde

Bayraktar TB2 Taktik İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi Emniyet Genel Müdürlüğü’nde de hizmete girdi.

Üç adet hava aracı ve yer kontrol birimlerinden oluşan ilk sistemin Haziran ayı içerisinde test ve kabul işlemleri tamamlanarak teslimatı yapıldı. Üretimi devam eden ikinci sistemin teslimatının da 2016 içerisinde yapılması planlanıyor.

SAVUNMAYA “MİLLİ VE YERLİ” 260 ADET TANKSAVAR GELİYOR

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), FNSS Savunma Sistemleri A.Ş ile “Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi Sözleşmesi” imzaladı. Proje kapsamında paletli ve tekerlekli tipte toplam 260 adet tanksavar sistemi tedarik edilecek.

Projeye ilişkin bilgilerin verildiği açıklamada, “İhale süreci proje kapsamında; Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın envanterinde bulunan ve yurtiçinde geliştirilmiş olan tanksavar füzeleri, muharebe etkinliğini arttıracak şekilde, projeye özel geliştirilecek tanksavar kuleleri ile zırhlı araçlara entegre edilecektir. Proje ile paletli ve tekerlekli tipte, toplam 260 adet Tanksavar sistemi tedarik edilecektir.

Modern Atış ve Komuta Kontrol yeteneklerine sahip olarak geliştirilecek olan tanksavar silah sistemi kuleleri, atışa hazır tanksavar füzesinin yanı sıra, 7.62 mm makineli tüfek ile teçhiz edilecektir.

FNSS, KAPLAN araç ailesinin en hafif üyesini, STA projesi kapsamında paletli tip ve PARS 4×4 aracını ise tekerlekli tip tanksavar aracı olarak üretmeyi planlamaktadır. STA projesi kapsamında geliştirilecek olan amfibi özellikteki paletli ve tekerlekli araçlar, balistik ve mayın korumasına sahip olacak, zırhlı birliklerle ortak harekât icra edebilecek, modüler mekanik ve elektronik altyapıları ile ilerde doğabilecek ihtiyaçlara çabuk uyum sağlayabileceklerdir. Tanksavar silah sistemi taşımaya yönelik olarak geliştirilecek araçlar, dünya ordularındaki benzerleri arasında en moderni olmakla birlikte, zırh korumalı hafif yapısıyla farklı görevlerde de kullanılabilecek platformlar olarak tasarlanmıştır” denildi.

Projede geliştirilen sistemlerin tasarım, geliştirme faaliyetleri ve prototip kalifikasyon süreçlerinin 2018 yılında tamamlanacağı belirtilerek, takip eden 2 yıl içerisinde 260 adet STA sisteminin “milli ve yerli” üretimin örnekleri olarak KKK envanterine gireceği bildirildi.

Sınır “Serhat” ve “Korkut”a emanet

Suriye’nin IŞİD denetimindeki bölgelerden ateşlenen füze saldırılarına maruz kalan Kilis’e, yerli üretim ‘Serhat’ ve ‘Korkut’ hava savunma sistemi kurulmaya başlandı.

Terör örgütü IŞİD denetimindeki Suriye topraklarından 18 Ocak’tan bu yana atılan 81 Katyuşa roketlerinin isabet ettiği Türkiye’de 21 kişi hayatını kaybetti, 87 kişi de yaralandı. IŞİD’in saldırılarına maruz kalan Kilis’teki güvenlik önlemlerinin arttırılması amacıyla Aselsan tarafından ‘Korkut’ adı verilen hava savunma sistemi ile ‘Serhat’ adı verilen radar üretildi. Yerli üretim savunma sistemi, Suriye sınırındaki Kilis’e kurulmaya başlandı. Sınır hattına konuşlandırılacak sistemin devreye girmesiyle Suriye’den atılacak Katyuşa füzeleri, ‘Serhat’ radarıyla tespit edilip takibe alınacak ve devreye girecek ‘Korkut’ savunma sistemiyle de düşmesine 4 kilometre kala havada imha edilecek.

Roketsan yeni roketi “Kaplan”i pazara sunuyor

“IHS Jane’s”e gore Roketsan yeni 300mm satihtan satiha gudumlu roketi “Kaplan”i uluslararasi pazara sunuyor.

GPS/INS gudumlu roket (fuze), 5.25 m boyunda ve 585 kg agirliginda. Roketsan yetkililerine gore Kaplan’in menzili 30-120 km arasinda ve CEP degeri de 50 m’den az. Atis testleri esnasinda, ortalama olarak, 10 m’den iyi bir hassasiyet saglamis durumda.

Kaplan, 50 kg patlayici iceren, 105 kg’lik celik bilyali yuksek patlayicili bir harp basligina sahip. Etki yaricapi ise 60 m.

0 thoughts on “Gecen Hafta Neler Oldu? 27/06/2016-03/07/2016

 1. Merhabalar,öncelikle iyi bayramlar diliyorum.

  Bloğunuza katıldığımdan beri ilgiyle okuyorum yayınlarınızı,ve tekrar tebrik ediyorum.

  Bu arada naçizane,bazı tavsiyelerim olacak,tabi ki taktir size aittir.
  Okuduğum bir çok yayınınızdaki yeni silah sistemlerimiz hakkındaki makalelere muadil bazı başka ülke ürünlerini eklerseniz,ve bunlarla kısa bile olsa bazı karşılaştırmalar yaparsanız,-kendi yorumlarınızla-,bence,çok faydalı olacaktır.Mesela,Piri Reis Denizaltısı,Tf-2000 fırkateyn,I sınıfı fırkateynler ,zırhlı araçlar ,füzeler ve diğerler yerli ürünler hakkında…..
  Ve aslında bir önemli konu daha var benim için;
  Ben kendi çapımda yıllardır takip ediyorum Türk Savuna sanayisini,ama hep yeni ürünlerden bahsediliyor,peki ya bizim elimizdeki gemiler,tanklar,uçaklar,ne durumda?
  kimse bunlardan detaylı bahsetmiyor,yani,tabii ki biz harika yeni ürünler yapıyoruz,tasarlıyoruz,ama,kısa vadede elimizdeki silahların son durumunu da bilmek hiç fena olmazdı,ne dersiniz?
  modernizasyonların sonucu nedir mesela?

  Ayrıca,
  Ben açıkçası çok şaşırdım İngiltere’nin TF-X projesine katılma isteğine,ki bunu SSM Müsteşarı da beyan etmişti.Ben çok faydalı olacağı kanaatindeyim….
  Bu konudaki görüşlerinizi de merak ediyorum.

  İyi bayramlar tekrar,
  Saygılarımla

  1. Ustadim,

   Size de iyi bayramlar.

   Taleplerinizi not aldim. Ote yandan, islerimden dolayi kisitli zamanim oldugundan, o kisitli zamanda da herkesin acik kaynaklardan rahatca ulasabilecegi standart bilgilerden ve konulardan cok her yerde yazilmayan, kompleks konulara deginmenin daha gerekli oldugunu degerlendiriyorum. Yine de taleplerinizin icinde uygulayabilecegim kisimlara maksimum ozen gostermeye calisacagim.

 2. Değerli kardeşim,
  teşekkür ediyorum ve işlerinizde başarılar diliyorum.

  Tabi ki,benim bu ricalarım çok acil değildir,bir hobi olarak takip ettiğimiz savunma sanayimizdeki gelişmeleri ,sizin derlemeleriniz ile,sabırla bekleyeceğiz.

  Evet birçok kaynakta ilgili birçok bilgiye ulaşılabiliyor.
  Ama,sanırım daha önce size yazdığım gibi,açıklama sahipleri genellikle şahsi ve tarafsız görüşleri yerine,siyasi görüşleri ile yorum yapıyorlar.Ben naçizane ilgili karşılaştırma ve yorumları sizden duymayı tercih ediyorum şimdi,bu bloğa katıldığımdan beri.
  Mesela,Tf-2000 Hava Savunma Fırkateyni hakkında;
  Bu proje bittiği zaman,kesinlikle bizim için fevkalade caydırıcı ve teknolojik bir savunma sistemi olacaktır.Peki,diğer ülkelerde buna benzer neler var? bilmiyoruz.
  Hakan Kılıç (muhtemelen,biliyorsunuz),bir yazısında bahsetmişti ki;
  kısaca
  “ABD çafrad çoklu faz dizinli radarı olan yaklaşık 75 savaş gemisine sahip olacak 2020 de,ve bunlar bütün dünya denizlerinde dolaşıyor olacak”
  ve aynı kişi başka bir yazısında,İran füze sistemlerini yere göğe sığdıramamıştı.
  ama,her yayınında bir siyasi beğenmemişlik durumu hissediliyordu.

  tabiki başkalarının görüşleri önemli değildir bu hususta,
  ben sizin objektif yorumlarınızı merak ediyorum karşılaştırmalar hakkında özellikle,
  …………
  ve çok önemli husus daha var ki,ben sizin bu konuda hassasiyet göstereceğinizi umuyorum:
  Bütün askeri yeni projelerden bahsedilirken,insan faktörü unutuluyor veya teknoloji sanki herşeyin üstündeymiş gibi anlatılıyor.
  yani mesela,
  Alman Leopard 3 revolution,
  Alman Type 216 denizaltı,
  Rus Pak-Fa ,
  Amerikan F-22 hayalet uçak,
  Apachi hellikopter,
  Rus Mi-52 Alligator
  vs vs gibi,muadillerinde en iyi olan silahlar tanıtılırken,hep bir konu atlanıyor:
  İnsan faktörü
  yani;
  basitçe,1960 model bir kalaşnikof da öldürebilir,bizim MP76 da,
  peki ya asker kabiliyeti nedir?????

  ve yukarıdaki yeni teknolojik üst kalite ürünler için;
  kısaca;
  ülkelerde zırhlı araç kullanan askeri personel eğitimi nasıldır? ve onların kabiliyetleri nelerdir?
  donanmalarda eğitimler nasıldır? ve özellikle komutanların kabiliyetleri nelerdir?
  pilotların eğitimi ve kabiliyetleri!!!
  …………
  Ben 45 yaşındayım,ve bir mimarım.
  sektörel olarak bu sistemler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi değilim,doğal olarak
  ama,gençliğimden beri,büyük bir hevesle takip etmeye çalışıyorum.
  ta ki,ilk F-16 projesinin Türkiyede üretildiği yıllardan beri,sanırım 80 ‘li yıllar…………..Özal dönemi…

  Seni taktir ediyorum,bir büyüğün olarak,
  ve,işlerinden fırsat bulduğun ölçüde,bu konulara değinmeni rica ediyorum……..
  çünkü,sen farklısın………..

  tekrar işlerinde başarılar diliyorum,
  Allaha emanet ol kardeşim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.