Gecen Hafta Neler Oldu? 29/08/2016-04/09/2016

İlk milli silahlı İHA’nın roketinde anlamlı not

Türkiye’nin ilk milli silahlı insansız hava aracı (IHA) geçtiğimiz haftadan itibaren görev yapmaya başladı.

Bayraktar TB2 taktik İHA, yine yerli olan Roketsan üretimi MAM-L akıllı mühimmatı kullanıyor.

Türkiye, böylece birlikte milli füze ve silahlı İHA üretip kullanabilen 6 (Yazarın notu: 8) ülkeden biri oldu.

Otokar ‘ALTAY’ tankında son teklifini verdi

Otokar açıklamasına göre, Otokar, Savunma Sanayii Müsteşarlığından gelen talep üzerine, ana muhabere tankı ALTAY’ın seri üretimi için son teklifini sundu.

Projede ana yüklenici olarak görev alan Otokar, sadece kendisine yapılan davet üzerine ALTAY tankı için ilk seri üretim teklifini de geçtiğimiz ocak ayında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’na vermişti.

ALTAY’ın seri üretimi için Otokar’ın sunduğu bu son teklif, 5 yilda 250 adet ALTAY’ın seri üretimi ve bunların entegre lojistik destek faaliyetlerini kapsıyor.

Teklifle birlikte en son teknoloji ürünü alt sistemlere sahip ALTAY tankının vakit kaybetmeden seri üretim çalışmalarının başlaması ve modern ana muharebe tanklarının bir an önce Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi hedefleniyor.

Turkiye fuze savunma sistemi icin Eurosam ile gorusuyor

Hukumet kaynaklarindan ogrenilen bilgiye gore, Turkiye fuze savunma sistemi SAMP/T Aster 30 almak icin Eurosam ile gorusuyor.

Kaynaklar, gorusmeler olumlu sonuclanirsa projenin, acil ihtiyac icin kisa surede birkac sistemin tedarigi ve uzun vadede teknoloji transferi ve ortak uretimden olusacagini bildirdi.

Kaynaklara gore, Turkiye SAMP/T Aster 30 sistemi tedarik ederek kendi ozgun uzun menzilli hava ve fuze savunma sistemi gelistirilme projesi olan Hisar’dan vazgecmeyecek.

TOMA’dan sonra zırhı kuşandı

Gezi olaylarında ön plana çıkan TOMA’ların üretimi ile gündeme gelen ve devlet kurumlarından aldığı ihalelerle öne çıkan Katmerciler şirketi, bu kez mayına dayanıklı zırhlı personel taşıyıcı üretimiyle adından söz ettiriyor. 6 yılda hızla büyüyen şirket son olarak 10.5 milyon liralık zırhlı araç ihalesini kazandı.

Katmerciler, terör olaylarının artması sonucu mayın patlamasına dayanıklı olarak geliştirdikleri ‘Khan.D’ ve ‘Kangal’ isimlerindeki iki zırhlı personel taşıyıcısını tanıttı. Doğu ve Güneydoğu’da ihtiyaç duyulan zırhlı taşıyıcıların yanı sıra zırhlı kazıcı, zırhlı koruma kalkanı üretimi de yapan şirket, şimdilik Çiğli’deki fabrikada yılda bin 500 adet zırhlı personel taşıyıcı ve 500 adet de zırhlı silah taşıyıcı üretecek.

Şubat ayında 10.5 milyon liralık yeni zırhlı araç siparişi alan Katmerciler, oldukça inovatif bir şirket olarak öne çıkıyor.

0 thoughts on “Gecen Hafta Neler Oldu? 29/08/2016-04/09/2016

  1. Kirpi gibi zırhlı araçlar gerçekten de koruyorlar mı? Çünkü, teröristler, kullandıkları patlayıcıların miktarını arttırdı..İzlediğim bir videoda çok şiddetli bir patlama olmuştu ve zırhlı araç savrulmuştu. Aslında en iyi yöntem ağır nakliye helikopterleri ama elimizde maalesef yeterince yok. Ve bu yeni üretilecek zırhlıların, özellikleri belli olduysa, Kirpi ile kıyaslayabilir misin ? Bir de patlayıcı yapımında kullanılan gübrelerin satışına kısıtlama/ takip uygulansa daha iyi olmaz mı ? Tonlarca gübre kullanıyorlar bunları Türkiye’de satın alıyorlar sanırsam.

  2. abi SAMP/T sistemini tedarik ederken HİSAR sistemlerinin geliştirilmesi devam edecek denmiş. bu çok güzel bir şey. lakin SAMP/T’lerle envanteri doldurunca, HİSAR’a ihtiyaç azalmaz mı? nasılsa operatif sistemimiz var, HİSAR sonraya kalsın denmez mi? veya bütün paramızı SAMP/T’ye verdik, HİSAR’a verilecek paramız kalmadı denir mi? Milli ve Yerli bir projemizi çöpe atmayız inşallah. elin gavurunun SAMP/T’si için kendi HİSAR’ımızdan cayarsak çok yanlış yaparız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.