Hava SOJ Projesi Aselsan’ın

Hava Kuvvetleri Komutanliğı ihtiyacı olan 4 adet Hava SOJ sisteminin tedariği işi 2 Kasım 2017’de yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla Aselsan’a verildi.6 Mart 2000, 1 Temmuz 2009 ve 15 Haziran 2010 tarihli SSİK kararlarıyla baslatılan Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (ED/ET) Sistemi Projesi kapsamında, düşman haberleşme sistemleri ve radarlarının (hava savunma, erken ihbar vb.) tespit/teşhis edilmesi, konumlarının bulunması ve bu sistemlerin özellikle sınır ötesi harekatta dost unsurlara karşı kullanılamaması amacıyla karıştırılması ve aldatılması hedeflenmektedir.

Platformların; geniş frekans bandında etkinlik, yüksek çıkış gücü, radar ve haberleşme yayınlarının hassas yön ve konum tespiti, Aktif Faz Dizili Elektronik Tarama Teknolojisi, frekans atlamalı DSSS sinyallere veri linklerine karşı etkinlik, yüksek irtifada uzun süre havada kalma kabiliyeti, Yer Destek Merkezi ile koordineli gerçek zamanlı görev icrası, radar ve füze tehditlerini algılama ve karşı tedbir atım yeteneklerine sahip olmasi hedeflenmekte.

TurkSavunmaSektoru’nden Turan Oğuz’un edindiği bilgilere göre, daha önceden 2 adedi ithal, 2 adedi yerli geliştirme olarak da planlanan Hava SOJ sistemlerine entegre edilecek görev sistemlerinin artık hepsi yurt içi imkanlarla üretilecek.

Sözleşmenin 2018 yılı ilk çeyreğinde imzalanması planlanmakta olup teslimatlar 2023-2025 yılları arasında gerçekleştirilecektir.

Ilk yayınlanma tarihi: 21 Aralık 2017 saat 11.55

3 thoughts on “Hava SOJ Projesi Aselsan’ın

 1. Turan bey

  Soj icin platform ne secilecek (veya ne zaman) secilecek?
  Birde Koral bldigim kadari ile KKK na ait, Koral dan birkac sistem daha uretilmesi dusunuluyor mu? Kuzeye,guneye,doguya,batiya 1 er tane gibi…

  Saygilarimla
  Neof81

  1. Sanırım bombardier global Express.cunku Aselsan bombardier mamulu uçakları gerek vip maksatli gerek askeri maksatli modifiye eden bir Kanada firmasıyla mutabakat Zaptı imzaladiydi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.