PAK-FA Gercekten De Mukemmel Mi?

Son zamanlarda, F-35 ve TF-X projelerimizi Rus PAK-FA ile karsilastirip, ona ozenme ve hatta bazi konularda kucumseme egilimleri goruyorum. Bu kisilere uzulecekleri yeni bir kac detayi vereyim.

F-35 de PAK-FA da yaklasik ayni tarihlerde yapilmaya baslandi. F-35, 1 senedir baslangic operasyonel kabiliyeti ile sahalarda iken PAK-FA halen gelistirme asamasindadir.

Bu yil yapilan Singapur Havacilik Fuari ile birlikte bazi yeni gercekler konusulmaya baslandi, uluslararasi uzmanlar tarafindan.

PAK-FA’da istenilen radar kesit alani saglanamadigi icin gorunmezlik isterini saglayamiyor. Problem cozulemezse 5nci nesil olma iddiasindan uzaklasacak.

Aviyonikleri Su-35 in aynisi. 4uncu jenerasyon yani.

Radarinin, NIIP Irbis, AESA kalitesinde olacagi soyleniyordu, 4ncu jenerasyon Su-35 ile ayni.

Motoru, Saturn 117S, Su-35′ in aynisi, 4ncu jenerasyon. Proje ortagi olan Hint medyasinda motor performansi ile ilgili cok negatif arastirmalar yayinlaniyor. Prototip ucak motoru testler sirasinda yandi.

Bu seviyede uretilirse vaadedilen gelisimleri saglayamayacak gibi gorunuyor.

Rus Hava Kuvvetleri siparisini 52 den 12 ye dusurdu.

Gordugunuz gibi F-22 haricinde, tum 5nci jenerasyon ucaklar problemler yasiyor.

Sonuc olarak, PAK-FA teorik olarak iyi bir projedir. Ama ne en ustunudur ne de en kotusu. Ustelik daha cok yol almasi gerekiyor.

One thought on “PAK-FA Gercekten De Mukemmel Mi?

  1. İzlediğim Rusça videoda PAK-FA’nın üreticileri F-22’yi biraz küçümsüyordu. ”F-22 sadece görünmezliğine güveniyor, ancak bizim uçağımız daha uzun menzilli ve daha çevik ayrıca F-22 kadar da görünmez + PAK-FA, F-22’nin arkasına geçerse F-22’nin hiç şansı yok” gibi cümleler kuruyorlardı. F-22 hakkında şunu söyleyebilirim tıpkı F-15 eagle gibi Türkiye’ye asla satmayacakları bir uçak, F-15’i arabistan’a nasıl sattılar hala anlamış değilim. Böyle teknolojileri sadece İngiltere,İsrail gibi ülkelere veriyor ABD ve Stratejik olarak Çin’e karşı önemli olarak gördüğü G.Kore ve Japonya’ya da verebilir ama Arabistan ne alaka anlamadım İran yüzünden vermiştir belki ya da Petrol zengini Araplar parayı basmıştır 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.