"Tamamen Yerli" Sorunu

Yahu, su “her parcasi yerli degilse yerli olmaz bu” diyenleri anlamak mumkun degil!

Lamborghini’nin bazi parcalari Almanya ve Ingiltere’den geliyor, hatta sahibi bile Italyan degil ama herkes ona Italyan saheseri diyor.

Ha, bizim urunlerimizin herseyi Turkiye’de uretilse kotu mu olur? Kuskusuz hayir. Ama onumuzde iki secenek var:

Bazi parcalari hazir alip, 7-8 yilda ozgun bir urun ortaya cikarip hemen kullanmaya baslayacagiz. Daha sonra kritik parcalari da uretip, bittikce platforma entegre edecegiz.

Tum alt parcalar dahil sistemleri hazir edip, 15-20 yil sonra kullanmaya baslayacagiz. Tabii o zamana kadar teknoloji degisip; urettigimiz motor, vb. alt sistemler eskiyip; her seye yeni bastan baslama ihtimalimiz de var.

Gunumuz artan tehdit seviyesinde ilk secenek kuskusuz ki gerekli hatta mecbur olandir. Tek dezavantaji var, o da ihracat yapamamak. Oncelikle, kendi kuvvetimize gerekli ekipmani saglayalim da, varsin ihracatini da 5-10 sene sonra yapariz.

2 thoughts on “"Tamamen Yerli" Sorunu

 1. Termal görüntüleme sistemi çok ağır 120 kilo ve görüntü kalitesi de muazzam değil; ağırlığına göre. Aselsan 300T yerine, Wescam MX 20 süper olurdu ama bu tip cihazları ithal ederken sorunlar çıkıyormuş, çok sayıda satmıyorlarmış yani. Kuyruk rotoru neden tek parça ? Sıcak bölgelerde sorun olmaz mı bu ? bir de çok ses çıkarır… Bu helikopter bir türlü içime sinmedi, belki de bunun nedeni AH-1Z Viper dir onu görünce kafam onda kaldı. 🙁

  1. Ustadim,

   CATS 57 kg olacak. Agirlik ve goruntu kalitesi problemi ortadan kalkar.

   T-129 Pakistan’da Hindikus daglarinda ve 52 derece santigradda test edildi ve High/Hot dahil ihaledeki tum rakiplerinin otesinde performanslar sergiledi.

   5 palli bir helikopter nasil cok ses cikarir? Bu konuda yapilmis bir calisma varsa paylasirsaniz birlikte inceleriz.

   “Bir onyargiyi yikmak atomu parcalamaktan daha zordur.” Albert Einstein

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.