TR-122G Gudumlu Topcu Roketi

Roketsan, 6-9 Eylül 2016 tarihleri arasında Kielce, Polonya’da yapılan MSPO 2016 fuarında yeni güdümlü topçu roketi TR-122G’yi tanıttı.

IHS Jane’s 360‘ da yayınlanan haberde, Roketsan Balistik Sistem Programları Direktörü Dr. Mahir Çakıroğlu’nun verdiği bilgilere göre ürünün kalifikasyonunun 2017 ortasında tamamlanması planlanıyor.

2015 sonunda kalifikasyonu tamamlanan TR-300G “Kaplan” için geliştirilen güdümlü seyrüsefer paketinden ve firmanın mevcut 122mm roket teknolojisinden yararlanan ürünün geliştirme süreci 2015 ortasında başladı.

18,4 kg yüksek tahrip (HE) veya çelik bilyalı tahrip harp başlığı kullanan ürünün toplam ağırlığı 72 kg. Roketsan tarafından geliştirilen yaklaşma tapası ile TR-122G’nin etkili ölümcül yarıçapı; parçacık etkili yüksek tahrip güçlü harp başlığı ile 20+ m, çelik bilyalı harp başlığı ile 30+ m.

Kompozit katı yakıt kullanan ve burnundaki elektro mekanik aktuatörler vasıtasıyla hareket verilen kontrol yüzeyleri ile yönlendirilen üründe INS’e ilave; GPSS (GPS/GLONASS), GPS veya GLONASS ile güdüm seçenekleri sunuluyor.

TR-122G’nin asgari menzili 3 km, azami menzili ise 40+ km. CEP degeri 50m’den az.

Nisan 2016’da Konya Karapınar atış test ve değerlendirme merkezinde cansız harp başlığı ile yapılan toplam 10 test atışında; 18 km’den yapılan tüm atışlar 3 m, 28 km’den yapılan tüm atışlar ise 18 m içerisinde toplanmış.

Ürün hedef profili; hafif zırhlı araçlar, mobil komuta kontrol merkezleri, düşman personeli ve yüksek değerli hedefler.

Ürün envanterdeki 122mm roketlere de uygulanabiliyor. Yapılması gereken, mevcut başlık ve tapanın çıkartılıp yeni TR-122G güdüm paketi, başlık ve tapadan oluşan tertibatın monte edilmesi.

Değerlendirmelerim:

Menzili, CEP değeri ve etki alanı ile iyi bir ürün olacağı düşünülebilir.

Etkili İstihbarat/Gözetleme/Keşif uygulamaları ile desteklenirse devam etmekte olan iç güvenlik (terörle mücadele) harekatlarında birlikler için gereken hassas ateş destek gücünü tek seferde sağlamak konusunda silahlı IHA ve topçu görevlerinin bir kısmını yüklenecek ve kara birliklerinin işini kolaylaştıracaktır.

Ayrıca etkin bir ağ merkezli kullanim ile zaman hassas ve fırsat hedefleri konusunda da belirli bir seviyede fayda sağlayabileceği tarafımdan değerlendirilmektedir.

Kesin bir oran açıklanmasa da, bugüne kadar yapılan TSK açıklamalarından oluşturduğum istatistiklere göre, Fırat Kalkanı harekatında T-155 Fırtına KMO’larla sabit hedefler için isabet kaydetme oranı kabaca ~4 atım/hedef’tir. TR-122G, envantere girmesiyle bu hususta da maliyet etkin bir ürün olacaktır.

TR-122G kitinin mevcut ürünlere de uygulanabilmesi, envanterin etkin kullanımını sağlanacaktır.

Ağır zırhlı ve hareket eden hedeflere karşı etkin olmamasının gorev profilini daraltacağı iddia edilse de bu tip bir ürün için mevcut hedef profili doğru ve yeterlidir.

Hassas gudum icin GPSS kullanilmasi aldatma ve şaşırtma uygulanan ortamlarda elektronik harbe karşı hassasiyet etkinliğini kaybetme riski doğurmaktadır. Ancak GPS (ABD)/GLONASS (Rusya) esgudumlu alternatif bu riski mumkun olabildiğince azaltmaktadır.

Urunun 2017 icinde TSK envanterine girmesi hedefleniyor.

Ilk yayinlanma tarihi: 17 Eylul 2016 saat 12.00

Revizyon-1 (23 Kasim 2016):

Savunma Bakanligi twitter hesabinda fuzenin test videosu yayinlandi ve 2017 yili icerisinde TSK envanterine girecegi aciklandi.

6 thoughts on “TR-122G Gudumlu Topcu Roketi

 1. Merhabalar Turan bey

  Özellikle sav. San. Konusunda dandik ötesi basınımız sayesinde bilmeyerek (veya siyasilerin konuyu suistimal etmek istemesi sebebiyle “bilerek”) kamuoyunda çok büyük yanlış/eksik bilgiler oluşmakta hatta bazen tamamen efsaneler türemekte.
  Halk, test aşamasındaki hatta tasarım/ihale aşamasındaki projeleri şu an kullanımda zannetmekte.
  Turan Bey, burdan hareketle, TRG-122 TRG-300 (302??) başta olmak üzere mühimmat/sistemlerin TSK envanterine girişi olacak mı, adet/tarihler konusunda planlama veya tahmin var mıdır? Bu konuda da bilgilendirme yapabilir misiniz.
  Çünkü büyük bi kesim tarafından her üretilen ürün TSK envanterinde zannedilmekte. Görebildiğim 2 çeşit hata görülmekte
  – Bunlardan bi tanesi, yerli firmaların her ürününün TSK envanterinde zannedilmesi, örn. Otokar Arma (6×6 ve 8×8), FNSS Pars (8×8), SAGE Bozok, Otokar Tulpar vb, (Bir de Roketsan MAM-L/C gibi flu olanlar)
  – Diğeri ise ssm VEYA TSK tarafından
  a) projelendirme
  b) ihale
  c) tasarım/geliştirme
  d) üretim/test/kalifikasyon
  süreçlerinden herhangi bir aşamasında olan projelerin TSK envanterinde zannedilmesi
  Aslında bu 2 şıkka bir de son kullanıcı ürünü oluşmuş projelerin seri üretime geçip belli bir adede ulaşmasını da eklemek gerekir aslında. Çünkü bu konuda da çok fazla yanılgı oluşabiliyor kamuoyunda. Örn ürün hafif bi silah ise bi kaç tugayı donatmalı, veya hv sav bataryası ise 5-6 bataryaya ulaşmalı gibi ( rakamları örn amaçlı verdim, tabii ki ürüne göre değişir)

  Bloğunuz konu başlıklarında kısa bilgiler vermesine rağmen doğru(mümkün olduğunca), güncel, temel teknik bilgileri içeren (benim takip edebildiğim kadarıyla) kendini diğerlerinden öne çıkarıyor.
  Turan Bey, benim istek/daha çok önerim, ülkemize dair olan konu/ürün/sistemlerde, ürünün/sistemin TSK envanterine girip-girmeyeceğini, varsa miktar ve tarihlerini yazınızın sonuna eklemeniz (Her yazınızın sonundaki tarih/saat/güncelleme gibi) [Aslında bazen kısaca değindiğiniz veya “obvious” olan konular oluyor örneğin donanmaya katılacak bir gemi gibi,fakat benim kastettiğim her konu için gibi] çok bilgilendirici ve (sizi takip eden) kamuoyu için çok faydalı olacaktır.
  Aslında benim gibi sizin bilginize ve konu hakkındaki uzman görüşünüze güvenenler için, ürünün eğer o an için planlanmış bir miktar ve tarihi açıklanmamışsa, sizin miktar ve tarih tahminleriniz bile bence konuları takip edenler açısından faydalı olacaktır.

  (Bu arada güdüm kitlerine dair ABD den yapılan yüksek meblağlı bir alıma bağlı bir sorum olmuştu, tam sorduğum konuyla ilgili bir yazınız varmış, nasıl olduysa gözümden kaçmış (dikkatliyimdir aslında,cepten bakıyordum herhalde)
  2 kere sormuştum üstelik, bloğu hiç incelemeden sormuş gibi olmuş,kusura bakmayın)

  Saygılar
  NeoF81

  1. abi sen şimdi konuyu açmasaydın, bende o yanlış bilenlerden biri olacaktım. hatta olmuşum bile. ben Otokar ARMA ve Fnss PARS’ı envanterde sanıyordum. askerlerimiz bunlarla operasyonlara katılıyor sanıyordum. ben 15 yaşındayım, henüz askere gitmedim. orda nasıl silahlar var bilmiyorum ama çok merak ediyorum. bizim envanterimizdeki silahlar hakkında bilgi verilse çok memnun olurum. bizim mahallede bir abi vardı, askere gitti geldi. ona sormuştum. o da bana askerde sadece izmarit topladığını, boş şarjörle nöbet tuttuğunu ve ara-sıra elleriyle bahçedeki otları yolduğunu söylemişti. başka birşey yapmadım demişti. sanıyorum beni kandırdı. bir insan askere giderde nasıl sadece izmarit toplar. envanterdeki silahları görmüş olması lazımdı. benle kafa buldu heralde.

  2. Sayin NeoF81,

   Oncelikle ilginiz icin tesekkur ederim.

   Seffafligin belki de dogal olarak mumkun olmadigi savunma sanayinde elimden geldigince bilgi vermeye calisiyorum. Ancak dort konuda dikkatli olmaya calisiyorum:

   1) Hakim olmadigim konularda bilgi vermemek (tabanca, silah, tek erin techizati gibi konular uzman olmadigim, yuzeysel bilgi sahibi oldugum, bu yuzden de yazmadigim konular)

   2) Gizli ve/veya stratejik, kendimce ulke savunmasi icin bahsedilmemesinin daha dogru olacagini dusundugum konular

   3) Dedikodu seviyesindeki bilgiler, tarihler, adetler,vb.

   Bunlar her ne kadar okudugunuzda ilgi cekecek konular olsa da orta-uzun vadede ya yanlis olacak ya da yanilmanizi saglayacaktir.

   Bunlar haricinde yorumunuzdan aldigim bazi mesajlari da uygulamaya calisacagim.

   Tesekkur ederim.

 2. Güdüm kitinden doğan bir 5km menzil kısalması olmuş sanırım. Glonass özelliği ihraç için var değil mi ? Çünkü TSK’nın Glonass kullandığını sanmıyorum.

 3. hocam tr-122g topçu roketinin ucaklarimiza modernizasyon projesi varmı. Örneğin cm-400 akg, mars, sky sniper projeleri gibi. Veya bizim böyle bi projeye ihtiyacımız var mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.