Ukrayna'nin Yeni Balistik Fuzesini Finanse Eden Yabanci Ortak Kim?

1 Agustos 2016’da Ukrayna Dnepropetrovsk bolgesi yerel haber ajansi MOST yeni taktik balistik fuze kompleksi Grom-2’nin gelistirilmesi icin onemli bir ilerleme kaydedildigini duyurdu.

Projenin ortaklarindan Pavlograd Kimya Endustrisi genel mudurune gore, gizemli bir yabanci ortak tarafindan 1 milyar Grivna (yaklasik 40 milyon USD) fon saglandi. Bu fonla laboratuarlar yenilendi, test sistemleri kuruldu, gerekli imalat altyapisi olusturuldu ve prototip uretilecek.

Bu gelismelerle 3 yildir aktif olarak gelistirilen Grom-2 (Gok Gurultusu) Sonbahar 2016’da testlere hazir hale gelecek.

Grom’un gelistirme gecmisi aslinda 2003’e kadar gidiyor ancak resmi olarak ilk defa 2014’de aciklanmis ve seri uretimin 2018’de baslayacagi bildirilmisti.

Cesitli Rus kaynaklarina gore gizemli yabanci ortak; Almanya, Kuzey Kore, Belarus, Pakistan, Suudi Arabistan, Birlesik Arap Emirlikleri, Turkiye’den biri veya birkaci olabilir.

Diger taraftan, Temmuz 2016’da C4 Defence‘e roportaj veren Ukrayna Devlet Savunma Sanayi Isletmesi Ukroboronprom’un Baskani Roman Romanov, Turkiye ve Ukrayna arasinda 40’dan fazla ortak proje oldugunu aciklamisti.


Grom-2 asgari 50 km, azami 280 km menzile ve asgari 480 kg’lik bir savas basligina sahip bir taktik balistik fuze sistemi ve Rus 9K720 Iskander-M fuzesinin analog benzeri oldugu soyleniyor.

Rus kaynaklara gore ise, menzilin 280 km olarak aciklanmasi Ukrayna’nin da taraf oldugu MTCR (Missile Technology Control Regime, Fuze Teknolojisi Kontrol Rejimi) anlasmasi sinirlamalari geregi yabanci ulkelere satisina engel olusturmamasi icin yerine getirilmis bir formaliteden ibaret. Fuzenin gercek menzilinin ise 500 km olmasi bekleniyor.

Rus sistem tasarimcilarina gore Grom-2, S-300 ve S-400 gibi gelismis hava savunma sistemlerini asabilir. Bunun icin fuzelerin ayni Rus Iskander-M fuzesi gibi degisken ucus rotalari izleyebilecegi belirtiliyor.

Sistemden ayni zamanda benzer ozelliklerde Korshun-2 (Ucurtma) seyir fuzesi de firlatilabilmesi bekleniyor.

0 thoughts on “Ukrayna'nin Yeni Balistik Fuzesini Finanse Eden Yabanci Ortak Kim?

 1. Türkiye’de herkesin dillendirdiği ama bir türlü somut bir delilin sunulamadığı “Ukrayna, Türkiye’ye şeytan sattı” haberlerinin aslı varmıdır? Böyle birşey olabilir mi? Eğer bu işin aslı varsa burdaki ortak bence kesinlikle Türkiye’dir…

  1. Ben de uzun suredir o projeyi takip ediyorum. Kesin bilgim yok ancak Ukroboronprom’un Baskani Roman Romanov iki ulke arasinda devam eden 40’dan fazla ortak proje var diye aciklama yapmisken, hayir imkansiz da denilemez.

  2. abi nasıl şeytan sattı? benim yaşım küçük olduğu için kullandığınız terimleri anlamıyorum. şeytan füzesi diye bir füze mi var? yoksa mecazi anlamdamı kullandınız.

 2. Ukranya ile Ant. nakliye uçağı üretimi konusunda anlaşma yaparken uzay teknolojisi üzerinde de antlaşmalar yapılmıştı. Bu uzay teknolojilerinde tahmin ediyorum uzun menzilli füze teknolojisinin transferini kapsıyor. Bu şekilde hem hava savunma sistemini güçlendirmek hem de uzaya uydu fırlatabilmek kabiliyeti kazanılacağı aşikar. İran ve Pakistan bu işleri çok önceden halletti ki üstüne bir de nükleer teknolojiye sahipler. Biz bu nükleer teknoloji konusunda biraz geriden takip ediyoruz ama ülkemizde yaşanan istikrar devam etmesi halinde önümüzde ki 20 yıl içerisinde sahip olabileceğimizi öngörüyorum.

  Tüm bu bilgiler ışığında şahsi fikrim daha farklı. 2050 yıllarıına doğru orduların şehir savaşları (insan topluluklarının yoğun yaşadığı yerler) konusunda kapasitelerini artırmaları gerekiyor. Bu da iki önemli teknolojiyi öne çıkarıyor; Siber ve Robot teknolojileri. Bunun için en hızlı şekilde kendi işlemci, yazılım ve nano üretimimize başlamamız gerekiyor. Bir ara haberlerde gözüme çarpmıştı; Tübitak yerli işlemci üretiyor şeklinde. Ancak henüz devamını göremedim. Bu konulara da önem verilmesi gerekiyor.

  1. Sayın rasim savunma sektöründe işlemci ve yazılım dışarıdan alınmayacak kadar değerli öğeler.Üstadım daha iyi bilir fakat ürettiğimiz ve bize ait olduğunu bildiğimiz sistemlerin işlemci ve devreleri ülkemizde zaten bizzat yapılıyor diye biliyorum.

  1. Evet onu da okudum ustadim. Benim alternatiflerim icerisinde de S. Arabistan var. Gercekten o da cikabilir.

   Ancak benim kaynak olarak aldigim birkac Rus uzmanin soyledikleri, Ruslar Ukrayna’yi cok yakindan izledigi icin, hic yabana atilamaz diye degerlendirmekteyim.

   Sonucta herkes tahmin yapiyor.

 3. Kardeşim burakın hep birilerinden teknoloji transferini bu şekilde bir adım ileri gidilemez. Kimse paraylada olsa kritik bilgileri vermez.Hem kendin deneyemeden sonuçlarını göremeden birşey öğrenmen çok zor.Ayrıca sistem olarak bu teknolojiler nasıl geliştirilire kafa yormak gerek hatta en temelinden eğitim sisteminde neler yapmak gerektiğine bakmak gerek.Boşuna Çinlisi Rusu dünyada farklı üniversitelerde eğitim almıyor farklı kaynaklardan besleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.