Vestel Karayel Hedefleri Basariyla Vurdu

Vestel Karayel ilk atislarini basariyla tamamladi.

15 Haziran 2016 tarihinde tamamlanan atislarda 3×3 m’lik hedefe bir adet cansiz ve bir adet canli harp baslikli MAM-L ile atis yapildi ve ikisinde de, vuruslarda, basari kaydedildi.

Muhimmatli atis sureci Aralik 2015’de muhendislik faaliyetleri ile basladi. Nisan 2016 basinda Roketsan ve Vestel ortak calismasi ile yerde dusurme testleri ve muhimmat bagli halde ucus testleri gerceklestirildi. Test sonuclarinin incelenmesi neticesinde Karayel’in testlere hazir oldugu ifade edildi.


10 Nisan 2016’da testlere hazir olan Karayel, kendi kullanabilecegi yeterli sayida, muhimmat olmayinca yeni muhimmat uretimini bekledi. Bu uretim de Efes 2016 tatbikati sonrasi yapildi. Hatta Karayel’in Efes 2016’da yapilan statik gosterimde eski muhimmat ile sergilendigi benim ve sektor uzmanlarinin dikkatini hemen cekmisti.

Haziran ayinda yapilan calismalar neticesinde de beklenen basariya ulasildi.

Artik Karayel kendine gorev verilmesini bekliyor.


Vestel Karayel 550 kg azami kalkis agirligina ve 70 kg azami faydali yuk kapasitesine sahip bir taktik sinif insansiz hava araci.

MX15HD EO kamera kullaniyor. Stanag 4671 uyumlulugu ile dikkati ceken Karayel, 2 adet MAM-L tasiyabilecek.

97 hp’lik motoru ile azami 80 knots (~148 km/h) hiz yapabiliyor. Operasyonel irtifasi 22.500 feet (~6.850 m), havada kalis suresi 20 saatin uzerinde, veri linki menzili ise 150 km’den fazla.

MAM-L hakkinda bilgi icin tiklayiniz.

Ilk yayinlanma tarihi: 16 Haziran 2016 Saat 10.30

Revizyon-1 (25 Haziran 2016)

SSM tarafindan yayinlanan yeni video

0 thoughts on “Vestel Karayel Hedefleri Basariyla Vurdu

 1. Karayel vurdu deniliyor ama aslında vuran Karayel mi yoksa MAM mı? Başarı hangisinin? Karayel’in bombayı belli bir irtifaya çıkarıp aşağı bırakmaktan öte yaptığı ne var? “Hedefi işaretliyor” falan denilecekse, o da hedefleme podunun başarısı değil mi? Yahut, başarı sistemin bütün olarak başarısı mı? Benim yaptığım gibi parçalarını ayrı ayrı ele almak abesle iştigal mi?
  Bu mevzulara pek meraklıyım ama epey de cahilim. Gelecek cevap yüzümü kızartacakmış gibi bir his var içimde ; )
  Olsun, bilmemek değil öğrenmemek ayıp.

  1. Ustadim,

   Bu yaziyi siz mi yaziyorsunuz yoksa bilgisayar mi? Yoksa klavye mi?

   Tabii ki basari butun bilesenlerin eseri ancak burada tum o bilesenleri tasiyan platform onemli.

   1. Elbette silahlı İHA’larımızla gurur duyuyor ve “fırsat hedeflerinin” kafasına bombayı çakacakları günlerin hayalini kuruyoruz. Emeği geçen herkesin ellerini öperim.

 2. Savunma Sanayi Müsteşarı Ismail Demir geçtiğimiz haftalarda TGRT Haberde yağtığı röpörtajta Vestel Karayel projesine çok spğuk hatta karanlık bakmıştı sanki geleceği yokmuş gibi ne olduda bu projeden umut kesilmei hala ?

  Ve merak ettiğim şey Anka – Karayel – Bayraktar arasındaki fark nedir neden hemen hemen aynı tasarım ve konsepte sahip 3 marka var ?

  1. Ustadim,

   Neden umit kesilsin ki? Ben bu ulkenin bir vatandasi olarak ucu de mukemmel olsunlar isterim. Nasil ki zirhli aracta Otokar, FNSS, BMC varsa IHA’da da 3 guclu sirketimiz olsun.

   Anka, MALE sinifi. Daha yuksek irtifada daha uzun ucus suresine sahip, tasiyabildigi faydali yuk 230 kg.

   Bayraktar ve Karayel, taktik IHA sinifi. Hemen hemen aynilar. Karayel 70 kg faydali yuk tasirken Bayraktar 55 kg tasiyabiliyor.

   1. 🙂 Biliyorum üstadım. Onun için koydum örnek olarak. Yani diyorum ki Eğer canlı mühimmat atışı olduysa Şu resmin benzeri bir hasar oluşması gerekmiyormuydu.

 3. abi bu proje muhtemelen iptal edildi. SSM’nin sayfasında Katapultlu iha projesi kaldırılmış. Vestel’in yaptığı Karayel’de katapultlu iha’dı ama bir türlü başaramadı. katapulttan atılamadı. SSM’de muhtemelen vazgeçti. Bayraktar artık operasyonel olduğuna göre ANKA’da iptal edilir mi? zira Bayraktar ile artık teröre karşı mücadele verebiliyoruz, ANKA’ya gerek kalmadı. ona ayrılan para, başka projelere aktarılabilir.

  keşke katapult projesi komple kaldırılmasaydı, başka firmaya verilseydi. sonuçta her yerde pist bulunmuyor. katapult sayesinde dağdan, tepeden, çölden uçururduk iha’mızı. düzgün pist arayışına hiç girmezdik.

  1. Ustadim,

   Karayel projesi resmen aciklanmadan iptal edildi demek yaniltici olabilir. Sonucu zamanla goruruz. O zaman konusuruz.

   Bayraktar zaten aylardir operasyonel sadece artik resmi olarak muhimmat kullanabiliyor.

   Bayraktar gorevde diye niye ANKA’dan vazgecelim ki? Bayraktar TB2 ile ANKA-S’in siniflari farkli, gorev tanimlari farkli. Herseyi iptal edip 2 tane 22.5 kg bombacik atan taktik sinif bir IHA ile mi idare edecegiz?

   Butun IHA’lara ihtiyacimiz var ve hatta daha fazlasina ve yenilerine de…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.